Centralny magazyn Grupy IC już teraz wyposażony na przyszłość

Grupa IC zastąpiła stary system ERP systemem Astro WMS. Zmiana ta przyniosła korzyści w całym magazynie o powierzchni 12,500 m2, usytuowanym w duńskim mieście Brøndby. Poprawie uległy takie wskaźniki, jak wydajność, jakość, czas realizacji, zadowolenie klientów i kapitał. „Ale najważniejszym rezultatem jest to, że już teraz jesteśmy gotowi stawić czoła temu, co przyniesie przyszłość,” wyjaśnia Jesper Hviid Ibsen, dyrektor centrum dystrybucyjnego. Jednym z kierunków przyszłości Grupy IC jest znaczny wzrost w sektorze e-commerce.

IC Group warehouseMoże się wydawać, że jesteś w (bardzo) dużym sklepie odzieżowym. W centralnym magazynie Grupy IC w Brøndby, w którym mieszczą się produkty głównie trzech marek odzieżowych - Peak Performance, Tiger of Sweden i By Marlene Birger, wszystko jest czyste i schludne. Koncern branży modowej generuje roczne obroty na poziomie 2,6 mld koron duńskich i zatrudnia około 1000 pracowników. Sprzedaż ma miejsce w Skandynawii i Europie, a w mniejszym stopniu w innych częściach świata poprzez klientów detalicznych, sklepy własne Grupy IC, punkty franczyzowe, outlety, a przede wszystkim poprzez handel e-commerce. Sektor e-commerce notuje dwucyfrowy wzrost, dlatego ambicją firmy było zapewnienie skutecznego wsparcia dla e-commerce, czego skutkiem w firmie była inwestycja w system Astro WMS.

“Stary system ERP dawał nam ograniczone możliwości optymalizacji i rozwoju naszej logistyki. Zakończyliśmy również proces usprawniania i wyprzedaży naszych marek i chcieliśmy zgromadzić więcej zapasów w naszym magazynie centralnym w Brøndby. Dlatego w 2012 roku zdecydowaliśmy się zainwestować w nowoczesny system zarządzania magazynem wraz z kompletacją głosową, uzyskując w ten sposób mocną, elastyczną platformę do zarządzania, optymalizacji i rozwoju naszej gospodarki magazynowej. Po analizie rynku wybraliśmy system Astro WMS firmy Consafe Logistics,” wyjaśnia Jesper Hviid Ibsen, dyrektor centrum dystrybucyjnego.

Z epoki kamienia do on-line w jednym kroku

Z nowym systemem WMS Grupa IC chce osiągnąć trzy cele:

  • Lepszą wydajność.
  • Wyższą jakość.
  • Większe możliwości i elastyczność na przyszłość.
IC Group employe

“Droga od decyzji poprzez wdrożenie i w końcu uruchomienie była długa i wymagająca. Oznaczało to ogromną zmianę dla pracowników i kadry kierowniczej, gdzie jedna decyzja przyniosła wiele zmian w procesach pracy, narzędziach i głęboko zakorzenionych przyzwyczajeniach. Udało nam się wywrzeć duży nacisk na zarządzanie zmianami podczas wdrożenia, a w rezultacie pracujemy teraz sprawnie i osiągnęliśmy wyniki we wszystkich trzech obszarach docelowych. Ominęliśmy kilka generacji i przenieśliśmy się, jeśli nie z epoki kamienia, to przynajmniej z epoki papieru do czystego cyfrowego zarządzania magazynem, gdzie wszystkie dane dostępne są w czasie rzeczywistym,” wyjaśnia Hviid Ibsen. „Grupa IC przeniosła między innymi produkty sektora e-commerce z powrotem z zewnętrznego magazynu w Niemczech, co nie byłoby możliwe bez systemu Astro WMS."

Przygotowania miały miejsce w 2013 roku. „Przygotowania były obszerne i wyczerpujące. Nie sądzę, że można przecenić fakt, jak ważna w tej fazie jest dokładność,” wyjaśnia Jesper Hviid Ibsen. Rzeczywista realizacja trwała od listopada 2013 do kwietnia 2014 roku. Większość produktów Grupy IC jest pakowana w kartony i znakowana kodami kreskowymi. Teraz wszystkie lokalizacje i palety są oznakowane kodami kreskowymi, a wszystkie przyjęte towary rejestrowane są on-line. Produkty bez kodów kreskowych są znakowane i rejestrowane w systemie Astro WMS po ich otrzymaniu. Proces kompletacji odbywa się przy pomocy sterowania głosowego, a kontrolowany jest przez zamówienia z systemu ERP. Wysyłane są one do systemu Astro WMS i priorytetowane w taki sposób, aby kompletujący mógł je zrealizować w możliwie najmniejszej liczbie kroków. Można również priorytetować pobierane zlecenia według partii lub kanału, lub używając czwartego czy piątego priorytetu, zgodnie z wymaganiami. Zlecenia zbierane są bezpośrednio do opakowań wysyłkowych.

Voice picking

“Z kompletacją głosową mieliśmy same dobre doświadczenia. Nasi pracownicy posiadają zdrowe, krytyczne podejście, ale słyszymy jedynie pozytywne opinie. W fazie rozruchu mieliśmy problemy z łącznością pomiędzy sprzętem a siecią bezprzewodową, ale rozwiązaliśmy je,” wyjaśnia dyrektor centrum dystrybucyjnego.

Ogromna zmiana dla załogi

Jesper Hviid Ibsen uważa, że sam proces zarządzania zmianami jest najważniejszym warunkiem wstępnym dla pomyślnego wdrożenia systemu WMS. „Gdy firma poddawana jest poważnym zmianom, pojawia się oczywiście wiele reakcji emocjonalnych. Dołożyliśmy ogromnych starań, aby radzić sobie z tymi reakcjami, a tym samym możliwie najbardziej ułatwić proces.” wyjaśnia.

Zarządzanie procesem zmiany Grupy IC wykorzystywało trzy podstawowe metody:

  • Cel: Wizualizacja i dzielenie się celem i sensem zmiany. Dla Grupy IC celem było zwiększenie wydajności, większa niezależność systemu ERP, kiedy stary system ERP musi być zastąpiony, handel e-commerce przeniesiony z magazynu zewnętrznego do obsługi wewnętrznej, usługi 3PL dla marek własnych, optymalizacja kompletacji pełnych kartonów i rozwój funkcji cross-dockingu.
  • Komunikacja: Tak dużo komunikacji i powtórzeń, jak to tylko możliwe, aby załoga zapoznała się z zadaniem i celem. Plakaty na ścianach, spotkania zespołu, spotkania miesięczne, itd. Przedstawienie możliwie najbardziej poprawnego i uczciwego obrazu. Używanie filmów YouTube, które mogą ułatwić pracownikom poczucie spokoju.
  • Zaangażowanie: Zaangażowanie użytkowników tak mocno i tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Powinni oni mieć wpływ, ponieważ daje to lepsze efekty, jak również niweluje szok, jaki zawsze towarzyszy dużym zmianom. Zaangażowanie wyłania spośród użytkowników liderów, którzy pomagają uspokoić swoich najbardziej nerwowych kolegów.

men with handheld and computerGotowi na wszystkie fajne rzeczy

“Tak więc wdrożyliśmy system WMS, mamy u siebie platformę do robienia wszystkich fajnych rzeczy. Mamy wiele możliwości rozwoju. Sektor e-commece włączyliśmy do wewnętrznej obsługi, co jest dla nas dużą korzyścią. Przygotowujemy naszych dostawców i klientów do systemu cross-dockingu, co wzmocni cały łańcuch dostaw. Planujemy również zebranie kilku naszych działań magazynowych do centralnego magazynu w Brøndby,” wyjaśnia Jesper Hviid Ibsen.

Około 30% zamówień internetowych Grupy IC pochodzi z Danii, a firma spodziewa się, że udział e-commerce w przyszłości będzie rósł nadal na wszystkich rynkach. Strumień zwrotów towarów e-commerce stanowi około 20%, z maksymalnie 24-godzinnym czasem odbioru towaru od klienta i maksymalnie 48-godzinnym czasem realizacji od odebrania towaru przez magazyn do jego powrotu do strumienia produktów na sprzedaż, by mógł być sprzedany ponownie. Jesper Hviid Ibsen: “Możemy z satysfakcją potwierdzić, że nie zgubiliśmy ani jednego zamówienia spośród ponad 10.000 zamówień i ponad 20.000 produktów, odkąd w marcu 2015 włączyliśmy sektor e-commerce do obsługi wewnętrznej. Zamówienia otrzymane przed godziną 13:00, wysyłane są tego samego dnia i dostarczone dnia następnego do Danii i dużego obszaru Szwecji. W przyszłym tygodniu uruchomimy kampanię e-commerce i oczekujemy wzrostu rzędu 300-400%, co będzie poważnym sprawdzianem. Ale jak powtarzam moim pracownikom: największa przeszkoda została usunięta, a z systemem Astro WMS jesteśmy gotowi stawić czoła przyszłości, bez względu na to, co ona przyniesie.”

2015-07-02
IC Group logo

O Grupie IC

Grupa IC jest jedną z największych firm odzieżowych w Skandynawii, z obrotem 2,6 mld DKK zatrudniająca około 1.000 pracowników. Grupa sprzedaje pięć marek, z naciskiem na trzy podstawowe brandy, mianowicie Tiger of Sweden, By Malene Birger i Peak Performance. Są one uzupełniane o tak zwane marki dodatkowe: Designers Remix i Saint Tropez. Marki te sprzedawane są poprzez 240 sklepów detalicznych, handel e-commerce i ponad 4.300 dystrybutorów w ponad 25 krajach.

Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO! Nieustannie gromadzimy i tworzymy inspirujące i ciekawe artykuły oraz istotne informacje biznesowe. Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najnowsze i najciekawsze informacje bezpośrednio do swojej skrzynki mailowej bez żadnych kosztów, sześć razy w roku!
ZAPISZ SIĘ
Dołącz do nas
Śledź nas poprzez media społecznościowe i miej dostęp do najnowszych informacji.
ranktrackr.net