Arla foods

Logistyka świeżej żywności wymaga szybkości, elastyczności i precyzji

Arla Foods zajmuje się produkcją i dystrybucją artykułów spożywczych doklientów o rosnących wymaganiach w zakresie dokładności, elastycznościi szybkości takich artkułów, jak mleko sery i masło. Aby sprostać tymwymaganiom Arla Foods zdecydowała o wdrożeniu Astro WMS (systemuzarządzania magazynem) firmy Consafe Logistics we wszystkich centrachdystrybucyjnych grupy w krajach nordyckich.

Wymagania klientów dotyczące dokładności, elastyczności i szybkich dostaw ze strony Arla Foods ciągle rosną. Jednocześnie, przy wzrostach cen energii i pracy ludzkiej, firma doświadcza presji cenowej.

Jest to swoistego rodzaju mix różnych sił działających w przeciwnych kierunkach, który wymaga ciągłej, aktywnej optymalizacji całego łańcucha dostaw Arla Foods.

Firma podpisała w 2009 roku pięcioletni kontrakt z firmą Consafe Logistics na wdrożenie lub unowocześnienie systemu IT z wykorzystaniem Astro WMS we wszystkich 14 centrach dystrybucyjnych w krajach nordyckich. Astro WMS jest systemem do zarządzania magazynem, który automatyzuje i przyspiesza zarządzanie towarem. Porozumienie miedzy Arla Foods i Consafe Logistics jest rozwinięciem współpracy rozpoczętej w 1994.

Porozumienie to jest częścią strategii firmy Arla Foods, której celem jest ujednolicenie wszystkich systemów IT w grupie. Pierwszą fabryką, w której zainstalowano system, był terminal w mieście Hobro usytuowanym w północnej Danii. Arla Foods w Hobro produkuje około 100 milionów kg surowego mleka i około 33 miliony kg mleka ekologicznego dystrybuowanego zarówno do sieci sklepów, jak i do hurtowni zaopatrujących rynek cateringowy na całym północnym półwyspie jutlandzkim.

Terminal ten zajmuje się również tranzytem warzyw, które są przepakowywane i wysyłane do klientów wraz z produktami Arla Foods. Mleczarnia w Hobro zatrudnia ponad 400 osób, z czego około 150 pracuje w magazynie przyjmując towar, kompletując zamówienia, pakując i wysyłając produkty. Kompletacja i wysyłka towaru odbywa się wieczorem i w nocy, dzięki czemu świeże produkty mogą być dostarczone do sklepów i gotowe do sprzedaży rankiem następnego dnia.

100% produktywności w dzień lub dwa

„Pilotażowe wdrożenie Astro WMS miało miejsce w styczniu. Kiedy wdrażamy nowe rozwiązania IT, wymagamy 100% produktywności pierwszego, ostatecznie drugiego dnia od wdrożenia. Musimy tak postępować, ponieważ mamy do czynienia z towarami szybko psującymi się. Po pierwszym podejściu w listopadzie 2009 roku Astro WMS został pomyślnie wdrożony w styczniu 2010.

Wciąż udoskonalamy system, aby w 100% dopasować go do naszych procesów i wymagań”, opowiada dyrektor fabryki Rudi Petresen. „Dla nas to od początku był i cały czas jest etap nauki, gdzie zdobywamy ogromne doświadczenie, które zaowocowało szybszym i łatwiejszym wdrożeniem Astro WMS w kolejnych fabrykach w Christiansfeld i Slagelse”, mówi Rudi Petersen.

Arla Foods zbudowała zespół Arla Foods zajmuje się produkcją i dystrybucją artykułów spożywczych do klientów o rosnących wymaganiach w zakresie dokładności, elastyczności i szybkości takich artkułów, jak mleko sery i masło. Aby sprostać tym wymaganiom Arla Foods zdecydowała o wdrożeniu Astro WMS (systemu zarządzania magazynem) firmy Consafe Logistics we wszystkich centrach dystrybucyjnych grupy w krajach nordyckich. Logistyka świeżej żywności wymaga szybkości, elastyczności i precyzji wdrożeniowy składający się z liderów zespołu oraz użytkowników proaktywnych. Wspólnie z zespołem Consafe Logistics podróżował i wspierał on wdrożenia Astro WMS i szkolenia w różnych fabrykach.

„Zasadniczo instalujemy takie same rozwiązanie Astro WMS we wszystkich lokalizacjach, ale zawsze występują drobne różnice miedzy nimi”, mówi Rudi Petersen.

Testy, zasoby i szkolenia

Rudi podkreśla trzy ważne aspekty wdrożenia systemu WMS. Są nimi:

 • Przekrojowe testy systemu na danych rzeczywistych przed ostatecznym uruchomieniem, dzięki którym wszelkie potknięcia i błędy są wychwytywane wcześniej
 • Pewność zasobów zarówno ze strony organizacji Arla, jak i organizacji dostawcy rozwiązania
 • Szkolenie użytkowników jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu wdrożenia

Obie strony - Rudi Petersen i Consafe Logistics - rozumieją, że szczególnie ważnym jest skupienie się na tym, co trzeba wiedzieć, a nie na tym, co miło jest znać. Równie ważne jest zaplanowanie szkoleń w terminie jak najbliższym uruchomieniu systemu.

„Jeśli przeprowadzisz szkolenia z systemu na długo przed jego uruchomieniem, to istnieje ryzyko, że większość informacji zostanie zapomniana i trzeba będzie powtórzyć szkolenie”, mówi Michale Barding, sales manager z firmy Consafe Logistics.

Efektywne użycie wózków widłowych

Astro WMS zawiera w sobie mechanizm „box calculation”, (tzw. obliczanie pudełek), dzięki któremu w celu optymalizacji kompletacji system bierze pod uwagę rozmiar, kształt i ciężar produktów.

„Obliczanie pudełek oznacza, że możemy ładować wózki bliżej siebie, dzięki czemu odbywają mniej kursów w czasie dnia pracy. Trudno jest podać konkretne liczby na temat oszczędności w wysyłkach, kosztach transportu i zmniejszonej emisji CO2, ale możemy zaobserwować tutaj pozytywny trend”, mówi Rudi Petersen.

Arla2

Kompletacja zwiększa jakość

Przy współpracy z Consafe Logistics, firma Arla Foods wdrożyła w 2005 roku technologię głosową. Rezultatem tego są znaczne usprawnienia zarówno w zakresie jakości i bezpieczeństwa, jak też produktywności. „Zaletą kompletacji głosowej jest zwiększenie wydajności, lepsza kontrola stanów magazynowych, wolne ręce i przejrzystość działań. Poza tym polepszyły się warunki pracy, ponieważ dzięki technologii głosowej pracownicy wykonują mniej zbędnych ruchów”, wyjaśnia Rudi Petersen i dodaje, „naszym głównym powodem wdrożenia nowej technologii było znaczące zwiększenie jakości. Pomyłki w kompletacji generują wiele dodatkowych kilometrów na drogach, ponieważ nasze samochody dostawcze muszą poprawić wszystkie błędy. Jeśli zmniejszymy liczbę błędnych pobrań, zmniejszymy ilość kilometrów na drogach. Zauważyliśmy, że dzięki kompletacji głosowej zmniejszono liczbę błędów o 30-50%”.

Nowa technologia dostarcza nową jakość, co przejawia się w mniejszej ilości błędów, ponieważ pracownicy w magazynie skupiają się na mniejszej liczbie informacji. Przykładem są sumy kontrolne wprowadzane na komputerze przez pracowników. Ta funkcjonalność w ogromnym stopniu zmniejsza ilość błędnych pobrań.

System WMS podnosi jakość

Wdrożenie systemu WMS doprowadzi do dalszej poprawy efektywności i produktywności w terminalu w Hobro. „Widzieliśmy pewną poprawę wydajności dzięki technologii głosowej w 2005 roku. System WMS nie zmienił tego, ale od stycznia zauważyliśmy wzrost jakości procesów”.

„Straty są mniejsze, ponieważ kompletacja zamówień jest niemal zawsze prawidłowa i występuje bardzo mało błędów. Klienci mają mniej towarów z krótkim okresem przydatności – to jest ważny aspekt ze względu na nasze koszty poprawy błędów i satysfakcję klientów”, mówi Rudi Petersen. Dodaje, że w dłuższym okresie oczekuje, iż system WMS zwiększy skuteczność przyjmowania towarów i uzupełniania zapasów.

2012-12-07

Terminal świeżej żywności Arla Foods w Hobro:

 • 9.400 m2
 • 500.000 palet
 • 775-850 zamówień dziennie
 • 21.000 – 34.000 liniizamówień dziennie
 • 850 klientów
 • Około 450 artykułów
 • Wprowadzenie kompletacjigłosowej w 2005 roku, jednejz pierwszych w Danii
 • Obsługa ręczna łączniez wózkami i elektrycznymidźwigami do podnoszenia
 • Około 150 pracowników

Informacje o Arla Foods


Arla Foods jest globalnym przedsiębiorstwem mleczarskim i współpracuje z rolnikami posiadającymi mleczarnie. Posiada urządzenia produkcyjne w13 krajach, a biura sprzedaży w kolejnych 30-tu z całkowitą liczbą pracowników przekraczającą 18.000.

Produkty są sprzedawane pod dobrze znanymi markami Arla®, Lurpak® i Castello® w ponad 100 krajach, a podstawowe rynki to Dania, Szwecja, WielkaBrytania, Finlandia, Niemcy i Holandia.

Poprzez naszą koncepcję Bliżej Natury ™ jesteśmy zaangażowani w produkcję towarów wolnych od sztucznych barwników i aromatów oraz ograniczamystosowanie dodatków. Jesteśmy również największym na świecie ekologicznym przedsiębiorstwem mleczarskim.

www.consafelogistics.se

Newsletter
BĄDŹ NA BIEŻĄCO! Nieustannie gromadzimy i tworzymy inspirujące i ciekawe artykuły oraz istotne informacje biznesowe. Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać najnowsze i najciekawsze informacje bezpośrednio do swojej skrzynki mailowej bez żadnych kosztów, sześć razy w roku!
ZAPISZ SIĘ
Dołącz do nas
Śledź nas poprzez media społecznościowe i miej dostęp do najnowszych informacji.
ranktrackr.net